Hawayo Takata

Takata

Hawayo Takata

Hawayo Kawamuru, Japon göçmeni bir ailenin çocuğu olarak, 1900 yılında, Hawai’de dünyaya gelmiştir. Çok ağır şartlarda çalışarak büyümüş, Saichi Takata ile evlenmiş ve 2 çocuk sahibi olmuş; ne yazık ki, kocası yirmi üç yaşında ölmüştür. Çocuklarına bakabilmek için çok çalışmak zorunda kalmış, yüklendiği stres ve baskı sağlığını bozmuştur. Bayan Takata’nın mide, safra kesesi ve akciğerlerinde sorunlar vardı. Ayrıca, sinirsel rahatsızlıklar yaşıyordu. Tedavi olmak için Japonya’ya geldi. Yapılan tetkiklerde solunum ve safra kesesi rahatsızlıklarından başka, tümör ve gastrit tespit edildi. Hızla kilo vermeye başlayınca doktoru acil olarak ameliyat önerdi.

Orjinal Usui Reikiyi uzaktan öğrenmek için buraya tıklayarak videolar ile başlayın.

Bu öneriden sonra içinden gelen bir sesle; başka bir yol olup olmadığını araştırmaya karar verdi. Doktoruna bunu sorduğu zaman, Dr. Hayashi’nin Reiki kliniğini öğrendi. Burada tedavi olmaya başladı. Daha önce duymadığı bir yöntemdi. Reiki uygulayıcılarının ellerinden gelen sıcaklık ilgisini çekti. Merakla sorgulayınca, uygulayıcı O’na, Reiki hakkında bilgi verdi.

Takata, aldığı günlük tedavilerle dört aylık bir sürede iyileşti. Sonuçtan etkilenerek, Reikiyi öğrenmekte ısrarcı oldu. Dr. Hayashi, o sırada eşinden başka bir kadına daha Reiki öğretmeyi düşündüğü için, kabul etti.

Takata, 1936 yılında birinci aşamayı öğrenmişti. Bir yıl daha Dr. Hayashi ile çalışarak ikinci aşamayı da öğrendi. 1937 yılında Hawai’ye geri döndü. Dr. Hayashi’nin yardımıyla Hawai’de bir Reiki merkezi açtı. 1938 yılında Dr. Hayashi’nin yaptığı on üçüncü ve son Reiki üstadı oldu. Bu onura sahip ilk kadın ve ilk yabancıydı. Dr. Hayashi, ölümünden önce Bayan Takata’nın üçüncü büyük üstat olduğunu açıkladı.

O zamana kadar Reiki öğretisi Japonya’nın dışına çıkartılmamıştı.Reiki’yi Batıya tanıtan Bayan Takata’dır. Reikinin öğrenilmesi ve hocalık aktarması kolay olduğundan, batı zihniyetinin buna gereken değeri vermesi amacı ile onların saygı duyduğu bir kavram olan ücretlendirme işlemini yaparak; Reiki ’ye gereken saygının gösterilmesine yardımcı oldu. Birinci aşama için 175 $, ikinci aşama için 500 $, hocalık aşaması için 10.000 $ ücret belirledi. Bu ücretler dünya standardı olarak birçok hoca tarafından halen uygulanmaktadır. 1980’deki ölümüne kadar yirmi iki Reiki üstadı yetiştirdi. Ölümünden önce, yerini torunu Phyllis Furumoto’ya bıraktı.

Furumoto ve bir başka Reiki üstadı olan Dr. Barbara Weber birlikte çalışmaya başladılar. Bu birliktelik bir yıl sürdü. Kişisel anlaşmazlıklardan dolayı ayrıldılar. Reiki Alliance (Reiki Birliği) Furumoto tarafından oluşturulurken, The American International Reiki Association (Uluslararası Amerikan Reiki Derneği) ise Dr. Weber tarafından kuruldu.

Ne yazık ki, dünya üzerinde birçok konuda olduğu gibi, burada da insanoğlunun egosu ön plana çıkmıştır. Şu an en doğru Reikiyi kendisinin öğrettiğini savunan ve birbiri ile çatışan birçok dernek vardır. Bazıları telif hakkı almaya çalışmaktadır. Gerçekte, Tanrının bu muhteşem armağanını lekelemeye kimsenin hakkı yoktur.

SADECE BİR REİKİ VARDIR VE HİÇ KİMSE ONUN ÜZERİNDE HAK İDDİA EDEMEZ. REİKİ EVRENE AİTTİR.

Reiki ile ilgilenen herkesin çatışmak yerine doğru tedavi ruhunda birleşmesi asıl amaç olmalıdır. Evrensel bir yöntem olan Reiki ile kazanılan deneyim ve yetenekler acımasızlığın giderek arttığı dünyada gezegenin şifası için kullanılmalıdır. O zaman Dr. Usui, Dr Hayashi ve Bayan Takata gururlandırılabilir ve onların çalışmaları onurlandırılabilir.

Uyumlama / Eğitim Talebi