Gabriel Discussion started by Gabriel 10 years ago

Aromaterapik Karışımlar

Kokulu, huzurlu…

Bitkilerin öz, çiçek ve yapraklarından elde edilen bin bir çeşit saf uçucu yağ; stresten selülite, ağrılardan afrodizyak etkiye pek çok soruna çözüm vaat ediyor.

Kökeni 5.000 yıl öncesine dayanan aromaterapi, bitkisel öz yağların kimyasal yapısı ve enerjilerinden faydalanan; masaj, buğu, kompres, banyo gibi yöntemlerle uygulanan sağlık ve güzellik terapileri anlamına geliyor. Bitkisel özlü yağlar, aromatik bitkilerden buhar-damıtma yoluyla elde ediliyor. Bu öz yağlar cilt tarafından çok kolay emiliyor ve çok güçlü etkileri var. Hay Sağlık Merkezi'nden terapist Korhan KUĞU, yağların dikkatli kullanılmaları gerektiğini belirtiyor. Gerek fizyolojik sorunların, gerekse stres kaynaklı duygusal problemlerin çözümüne yardımcı olan aromaterapi, tamamlayıcı tıbbın da bir parçası.

Her bitkisel öz yağın kendine özgü bir işlevi var. Kimi öz yağlar rahatlatırken, kimileri de toksin atmaya yardım ederek canlandırıcı etki sağlıyor. Aromaterapi, masajın rahatlatıcı etkisiyle öz yağların iyileştirici özelliklerini birleştiriyor. Aromaterapik masajlarda, bitkisel öz yağlar, tüm vücuda değişik masaj teknikleriyle uygulanıyor. Hatta yüz ve saçlar için olanları da bulunuyor. Aromaterapiden faydalanmak için çok belirgin bir şikâyetinizin olması gerekmez. Günlük stresten kurtularak sağlıklı bir ruh, beden ve zihin gücüne sahip olmak ve kendinizi şımartmak için de bu yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Nasıl etki ediyor?
Evde hazırlayabileceğiniz aromaterapik karışımlarla kendinizi daha iyi hissetmeniz mümkün. Aromaterapi, uzman terapistler tarafından uygulandığındaysa; rahatlatıcı, doğal, zararsız ve cildi besleyici bir yardımcı tedavi işlevi görür. Klinik ortamdaki uygulamalardaysa; fizyolojik (kas, kemik, eklem, bel ve sırt ağrıları, eklem iltihaplanmaları, romatizma, burkulma ve incinme, migren, menopoz, kabızlık, tansiyon gibi) ve stres kaynaklı (duygusal, psikolojik rahatsızlıklarda, uykusuzluk, el ve ayak terlemeleri, tedirginlik, gerginlik, baş ağrısı gibi) problemlerin çözümü için destek sağlıyor.

Bitkisel yağlar ne işe yarıyor;
Yasemin yağı: Stres, yorgunluk, âdet problemlerinde etkili, doku sıkılaştırıyor

Okaliptüs yağı: Huzursuzluğu ve gerginliği alıyor.
Nane yağı: Moral veriyor, sindirim ve solunuma iyi geliyor.
Papatya yağı: Cilt sorunlarına ve anksiyeteye iyi geliyor.
Greyfurt yağı: Kıskançlık duygusunu azaltıyor.
Çay ağacı yağı: Antiseptik özelliği var. Gül ağacı yağı: Sinir sistemine ve bitkinliğe iyi geliyor.
Lavanta yağı: Zihnin uyanmasına yardım ediyor, negatif düşünceyi engelliyor. Portakal yağı: Ferahlatıp gevşemeyi sağlıyor. Biberiye, çam ve Defne yağları: Enerji veriyor.
Havuç yağı: Hücre yenilenmesini destekliyor. Limon yağı: Parlak saçlara kavuşmayı sağlıyor.
Kekik yağı: Uyarıcı, spazm çözücü ve afrodizyak özelliği var.
Zencefil yağı: Cilde iyi geliyor, kan dolaşımını artırıyor.

Bunlara dikkat!
*Güçlü etkileri olan aromaterapik yağlar doğru kullanılmazlarsa çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Örneğin, bir tatlı kaşığı okaliptüs yağının içilmesi, kişinin ölümüne dahi yol açabilir, içeriğinde zehirleyici özellik bulunan yağların dozajları ve kullanım sürelerini mutlaka bir terapiste danışın.*Aromaterapi uygulamaları, alerjik bünyelerde, hamilelik döneminde ve çocuklarda çok dikkatli kullanılmalıdır.*Bazı yağların tahriş edici özelliği sebebiyle cilde uygulanırken dikkat etmek gerekir.*Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız aromaterapik yağlardan uzak durun.*Aromaterapik yağları, gözlerinize kesinlikle uygulamayın.*Solunum yolu rahatsızlığınız varsa teneffüs uygulamalarından sakının.